Sprzęty takie jak komputery, urządzenia mobilne, drukarki czy serwery to urządzenia końcowe najbardziej podatne na ataki elementy firmowej sieci. Wszystkie posiadają dwie wspólne cechy – są podłączone do internetu i bezpośrednio obsługiwane przez człowieka. Podejrzane linki, nieodpowiednie strony internetowe, pobieranie plików czy podszywanie się pod zaufane witryny to tylko niektóre z potencjalnych źródeł zagrożeń. Większość z nich zaprojektowana jest w taki sposób, by omijać tradycyjne antywirusy. Jak zatem sobie z nimi radzić i zapewnić odpowiedni poziom ochrony?
Co to jest Endpoint Security?
Rozwiązania endpoint security pomagają chronić krytyczne systemy organizacji i dane przed wyciekiem dzięki zabezpieczeniu urządzeń na każdą możliwą ewentualność. Do tego celu wykorzystują wieloetapową autoryzację, szyfrowanie, kontrolę dostępu czy wykrywanie zagrożeń i samodzielną reakcję. Ta ostatnia, poza wszechobecną szeroką automatyzacją coraz częściej wykorzystuje również elementy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, by jeszcze szybciej i efektywniej walczyć z zagrożeniami. Dodatkowo wszystkie podłączone urządzenia mogą być monitorowane i zarządzane centralnie przez administratorów.
Endpoint Protection Platform (EPP)
To zintegrowane rozwiązanie, które skupia się przede wszystkim na zapobieganiu zagrożeniom. Najczęściej składają się na nie: zaawansowany firewall, ochrona urządzenia i portów oraz zabezpieczenia antymalware. Wykrywa zagrożenia jeszcze zanim przedostaną się do systemu.
Endpoint Detection Response (EDR)
Systemy EDR rejestrują i analizują aktywność na urządzeniach końcowych, umożliwiając szybkie wykrywanie incydentów. Monitorują procesy takie jak modyfikacje rejestru, dostęp do dysku, połączenia sieciowe oraz ładowanie skryptów i bibliotek. Wykryte zagrożenia są natychmiast przesyłane do konsoli operatorów, umożliwiając szybką reakcję. Całkowity nadzór nad aktywnością urządzeń pozwala zespołom bezpieczeństwa śledzić podejrzane działania w czasie rzeczywistym i odpowiednio na nie reagować.
Extended Detection Response (XDR)
To rozszerzona i bardziej zaawansowana technologicznie wersja EDR, która umożliwia skuteczne działanie w środowisku chmurowym, a jej złożoność pozwala ograniczyć liczbę osobnych narzędzi ochrony. W rozwiązaniach XDR znajdziemy zaawansowane mechanizmy korelacji zdarzeń oraz możliwość analizy danych z różnych źródeł, nie tylko urządzeń końcowych. XDR daje pełną widoczność sieci, chmury, urządzeń oraz rozwiązań third-party.